Погасителни срокове по давност

August 31, 2020, 14:29  

Погасителни срокове по давностДълговете трябва да бъдат изплатени! Въпреки очевидния характер на тази истина, много българи не изплащат задълженията си навреме. Разбира се, тази група от нередовни платци включва и честни длъжници, които информират кредиторите си за възникналите трудности и заедно се опитват да се споразумеят за план за действие. Някои кредитополучатели обаче не възнамеряват да уреждат задълженията си. Този пост има за цел да представи кратко ръководство за длъжници и кредитори.

 

Кога можем да кажем, че едно задължение е погасено?

Всичко зависи от вида на ангажимента.  Крайната дата, на която пасива изтича, е тясно свързана с обстоятелствата на дълга. Струва си да се помни обаче, че малките задъжения също могат да причинят сериозни проблеми в бъдеще.

Водещият модел на такъв ангажимент е свързан с различни видове пълномощия. Например, ако давността е една година, кредиторът има възможност, разбира се, преди тази дата, да установи отговорността на длъжника в съда. Размерът на отговорността се увеличава след това с процедурни разходи и възможни наказателни лихви.

Задължителните въпроси не трябва да се подценяват. В интернет лесно можете да намерите много случаи, при които „находчиви“ кредитопопучатели заминаха в чужбина, без да плащат задълженията си. Както можете да се досетите, границите не са проблем при предприемането на правни действия.

Периодът, през който можете да претендирате пред съда да вземете дълга си, варира от една до шест години. Този период може да се провери в разпоредбите на Гражданския кодекс. Сред различните видове неизпълнени ангажименти си струва да се подчертаят най-популярните.

 

Банкиране и финанси

Длъжникът има 2 години за уреждане на дебита по банковата сметка. Този срок трябва да се изчислява от датата на прекъсване, на която дългът е трябвало да бъде изплатен. Притежателите на кредитни карти трябва да помнят, че отрицателната сума трябва да бъде изплатена в рамките на 3 години. Същият е и срокът на давност за кредит. Ако имате право на застрахователно обезщетение, имате право да го поискате в рамките на 3 години.

 

Наем и комунални услуги

В случай, че наемателят не е платил наема на кооперацията, той има 3 години срок, за да го плати. Компаниите, които предоставят телекомуникационни услуги, имат тази възможност за 2 години.

 

Вземания за свършена работа

Ако не получите непогасено възнаграждение и сте били наети по трудов договор, сте в малко по-добро положение. Работодателят има 3 години да възстанови дължимото възнаграждение. Служителите, които предоставят услуги по други договори, могат да го направят в рамките на 2 години. Депозитът или предплащането трябва да бъдат възстановени в рамките на 3 години.

 

Данъци и договори

Неплатените суми, произтичащи от договори за продажба, трябва да се отчитат в рамките на 2 години. Плащанията за задължения, произтичащи от стопанска дейност, могат да бъдат поискани в рамките на 3 години.

Въпросите, свързани със съдържанието на буквата на закона (ДДС, гражданско-правни сделки и др.), трябва да бъдат изяснени в рамките на 5 години. За уреждане на данъка върху имотите този период се намалява на 3 години.

 

Семейни проблеми

Родител, който претендира за издръжка от бивш партньор, трябва да го направи в рамките на три години. Ако кредиторът правоприемник не предяви никакви вземания, задълженията за наследство трябва да бъдат уредени в рамките на 6 години.

Всички останали искове, които не са били включени в горните схеми, но са разрешени с окончателно решение на съда или компетентната институция, могат да бъдат предявени до 6 години.

Източник: https://creditportal24.com/

  • No Related Post

Оставете коментар

Изкажете мнението си...
Ако желаете снимка, вземете си от Граватар!